ÇOCUK-ERGEN DANIŞMANLIĞI

Çocuk, ergen danışmanlığı konusunda büyüme sürecinde çocuk ve ergenlerde duygusal zihinsel veya davranışsal sorunlar meydana gelebilir. Bu hizmete bakıldığı zaman çocuk ve ergenlerin sorunlarının altında yatan psikolojik rahatsızlıklara bakılmaktadır.

Süreç içerisinde çocukların ebeveynleri ile iş birliği yapılır ve düzenli görüşmelerle çocukların ebeveynleri de bilinçlenir. Çocuk veya ergenlerde meydana gelen problemlerde mutlaka destek alması gerekir böylece çocuklar gelişimlerini sorunsuz bir şekilde tamamlayabilir. Çocuk ergen danışmanlığı verilen hizmetlere bakıldığı zaman,

  • Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite
  • Öfke Kontrolü
  • Travma Sonrası Stres Bozukluğu
  • Kardeş Kıskançlığı
  • Okula Uyum Sorunları
  • Sosyal Kaygı Fobiler

Çocuk Ergen Danışmanlığı Faydaları

Çocuk ve ergenlerle birebir şekilde yürütülen danışmanlık hizmetlerinde probleme yönelik çalışılır. Çocuk ergen danışmanlığı faydaları bakıldığı zaman çocukların veya ergen bireylerin duygusal ve sosyal açıdan güçlenmesi, gelişimsel becerisini arttırması ve yaşına uygun bir şekilde yaşadığı sorunların üstesinden gelebilmesi amaçlanır. Böylece çocuk ve ergenler arkadaşları ve ailesi ile besleyici ilişki kurabilir.

Çocukluk ve ergenlik dönemi bireylerde duygusal, zihinsel, bedensel ve sosyal gelişimin hızlı bir şekilde devam ettiği dönemler arasında bulunuyor. Bu noktada meydana gelen sorunlara hemen müdahale edilmesi önemlidir çünkü bu tarz sorunlar hızlı bir şekilde müdahale edilmediği zaman farklı sorunların oluşumu önlenemeyebilir.

Çocuklara ve Ergenlere Yönelik Danışmanlık Hizmetleri

Çocuk ve ergenlere yönelik yapılan danışmanlık hizmetleri ile birlikte ileri yaşlarda meydana gelebilecek ve kişilerin kişiliğinin olumsuz etkileyebilecek problemlerin zamanında, büyümeden çözülmesine ve krizlerle baş ederek atlatılabilmesinde imkân sağlar.

Özellikle çocuklarda meydana gelen dikkat eksikliği ve hiperaktivite, öfke kontrolü sorunları, kardeş kıskançlığı gibi sorunlar olabilirken ergen bireylerde ise sosyal kaygı fobiler, travma sonrası stres bozukluğu gibi sorunlar olabilmektedir.

Kimler Çocuk ve Ergen Danışmanlığından Yararlanabilir?

Çocukluk dönemi veya ergenlik döneminde olan ve yukarıda belirtilen sorunları yaşayan tüm bireyler başvuru yapabilir. Çocukluk dönemi ile ergenlik döneminde alınan danışmanlık hizmetleri kişilerin kişilik özelliklerini, öz güven, öz saygı gibi önemli unsurları büyük ölçüde belirler. Çocuk ve ergen danışmanlık almanın önemine bakıldığı zaman,

  • Çocuk ve ergenlerin yaşadığı bu problemler ebeveynlere bir yardım çağrısı olabilmektedir. Bu noktada çocukların veya ergenlerin bir sıkıntısı olduğu ve bunları kendi başına çözemediği bu durumlarda mutlaka danışmanlık hizmeti anılmalıdır.
  • Çocukların gelişimsel becerilerinin arttırması, duygusal ve sosyal açıdan gelişmesi her bireyde önemlidir. Bu sebeple bu becerilerin eksik olması durumunda danışmanlık alınmalıdır.
  • Çocukluk çağı kişilerin tüm yaşantısında etkilidir çocukların büyürken yaptığı doğru olarak bilinen yanlışların doğrusunu öğretilmesi önemlidir bu sebeple danışmanlık hizmeti alınmalıdır.

Kısaca çocuk ve ergen danışmanlığı hizmetleri ile birlikte çocuk veya eğenlerin sergilediği davranış bozuklukları giderilir ve yaşanan problemlere karşı psikolog desteği ile sorunlara çözüm bulunabilir.

Bize sorularını ilet

Bize sorularınızı iletmek isterseniz formu doldurun.

Mesajınız Gönderildi.
Mesajınız Gönderilemedi.