ÇİFT-AİLE DANIŞMANLIĞI

Çift-aile danışmanlığı alan aile ve çiftler, aralarındaki anlaşmazlık ve problemlere yönelik olarak gelişim ve değişimi sağlamak amacı ile başvurur. Çift ve aile danışmanlığının amacına bakıldığı zaman kişilerin arasındaki sıkıntılı süreçlere yönelik olarak çatışmaların ele alınması ve aile bireylerinin sorunun çözümüne etkin bir şekilde katılımının sağlanmasıdır.

Aile içindeki bireyler ve çiftlerin birbiri ile kurdukları iletişim ile ilişki biçimi aile ve ilişki yapısı işleyişi bakımından çok önemlidir. Çünkü bireyler kişisel ve ruhsal olarak da kendini iyi hissetmelidir. Eşler, çocuklar, ebeveyn ilişkisi diğer ilişkilerine kıyasla daha önemlidir.

Evlilik ve Aile Danışmanlığı Nedir?

Günlük hayatta birçok kişinin ihtiyacı olabilen evlilik ve aile danışmanlığı nedir bakıldığı zaman aile içerisinde zaman zaman sıkıntılı ve zorlu süreçler olabilir, bu noktada danışmanlık verilir ve bireylerin sorunları çözülür. Aile ile çift terapileri bakıldığı zaman her bir üyenin veya çiftin problemleri ve beklentileri göz önüne alınır ve bunların değerlendirilmesi yapılır. Çift aile danışmanlığı kapsamında verilen hizmetlere bakıldığı zaman,

  • Aile Danışmanlığı
  • Aile ve Evlilik İlişkileri
  • Cinsel Terapi
  • Evlilik Öncesi Danışmanlık
  • Travma Sonrası Ailelere Destek
  • Ebeveyn ve Çocuk İlişkileri

Olabilmektedir, her bir aile ve çiftin problem ve beklentileri tek tek ele alınır ve bunların değerlendirmesi yapılarak sorunun çözümü konusunda her birey konusunda yapılması sağlanır. Yapılacak müdahalelere bakıldığı zaman bazen bireylere yönelik olarak yapılabilir bazen de tüm aile sisteminde yapılabilir.

Çift Aile Danışmanlığının Önemi Nedir?

Aile, çift terapistliğinin önemi günümüzde gittikçe artış göstermektedir. Terapiye katılan kişilerin kendileri ile diğer aile üyeleri hakkında farkındalığı artar. Terapist yardımı ile beraber ailede ve ilişkide yaşanan sorunlara yönelik olarak etkin çözüm yöntemleri geliştirilir ve kişiler iletişim becerisi, davranış değiştirme ve problem çözme konusunda destek alırlar. Çift aile danışmanlığının önemi bakıldığı zaman,

  • Verilen destekler kişilerin sadece o dönemde meydana gelen sorunlarında değil, ileri zamanda karşılaşabilecekleri problemlere yönelik olabilmektedir.
  • Amaç sadece sorunu çözmek değil aynı zamanda sorunu çözme becerisini kazandırmaktadır bu sebeple aile ve çift terapisi sadece aile içerisindeki ilişkilerde değil aile dışındaki ilişkilere de destek verir.
  • Aile ve çift terapisinin ilgilenmiş olduğu alanlar çok geniş olmaktadır özellikle bireysel danışmanlık alanlarında da kişiler bu terapist hizmetlerinden yararlanabilirler.
  • Özellikle ikili ilişkilerde sorun yaşayan kişiler ve bu durumdan çekinen kişiler de aile terapisti veya çift terapisti ile görüşebilir.

Her aile ve çift için kullanılan yöntemler farklı olabilir bununla beraber ailenin tüm üyeleri veya çiftlerin ikisinin de seans katılması gerekebilir. Gerekli görüldüğü zaman aile ve çift terapilerine eşlik eden farklı psikoterapiler uygulanabilir. Çocuk merkezli olan terapilerde ebeveyn, çocuk, öğretmenleri de katılım gösterebilir ve herkes için danışmanlık etkili bir şekilde sağlanabilir.

Bize sorularını ilet

Bize sorularınızı iletmek isterseniz formu doldurun.

Mesajınız Gönderildi.
Mesajınız Gönderilemedi.